Jak uprościć księgowość w małej firmie?

Opracowała: Iwona Kosz, biuro rachunkowe Gniezno.

Prowadzenie rachunkowości to żmudny obowiązek każdej firmy, jednak przy małych przedsiębiorstwach możemy pokusić się o efektywne uproszczenie całej procedury. Korzystając z pewnych udogodnień mniejsze przedsiębiorstwa mogą znacznie ułatwić własne rozliczenia z fiskusem. Aby usprawnić cały proces, warto pamiętać o kosztach prowadzenie księgowości już na etapie zakładania działalności. Po pierwsze zastanówmy się nad optymalną formą opodatkowania.

Odpowiednia forma opodatkowania

Forma opodatkowania odkrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej firmy. Najprostsza forma (pod względem wymagań formalnych) to karta podatkowa. Jednak nie każda działalność może wybrać taki wariant, karta podatkowa ustalona jest w oparciu o stawki określone z góry dla poszczególnych rodzajów działalności. Osoby posiadające takie opodatkowanie najczęściej rozliczają się samodzielnie. Rozliczanie ryczałtem jest o wiele bardziej skomplikowane, rozliczania takich opodatkowań najczęściej zlecane są biurom rachunkowym. Zaletą takiej formy jest możliwość rozliczeń kwartalnych oraz uzależnienie obowiązku podatkowego od efektów (na korzyść przy porównaniu z kartą podatkową).

Zwolnienie od VAT dla małych firm

VAT budzi wiele obaw u przedsiębiorców, a ewentualne pomyłki w wyliczeniach mogą być dotkliwe. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że przepisy podatku od towarów i usług sformułowane są w sposób bardzo skomplikowany. Pamiętajmy jednak, że wedle obowiązujących przepisów - nie każdy przedsiębiorca musi płacić podatek VAT. Do końca 2018 roku firmy mogą korzystać korzystać ze zwolnienia z jego opłacania. Kwestia ta dotyczy podatników,  których wartość opodatkowanej sprzedaży (w poprzednim roku podatkowym) nie wyniosła więcej niż równowartości 10 000 euro.

Zaliczki na podatek

Przedsiębiorcy rozliczających podatek dochodowy na ogólnych zasadach nie zdają sobie sprawy, że nie ciąży na nich konieczność składania comiesięcznych deklaracji. Pomysłem na uproszczenie rachunkowości w małej firmie jest skorzystanie z obliczania gotowej stawki zaliczki na podatek. Takie rozwiązanie  oznacza, że z deklaracji w zeznaniu rocznym podatku oblicza się 1/12 jej część. Wyliczoną kwotę przedsiębiorca wpłaca do 20 dnia każdego miesiąca. Taka metoda pomoże uniknąć comiesięcznych deklaracji i usprawni całą procedurę.